All Members of the House of Representatives

 

Find out who your Representative is. All you need is a postcode.

Photo First & Last name Party Constituency Positions
Tony Abbott Liberal Party Warringah  
Anthony Albanese Australian Labor Party Grayndler Shadow Minister for Tourism
Shadow Minister for Infrastructure
John Alexander Liberal Party Bennelong  
Anne Aly Australian Labor Party Cowan  
Karen Andrews Liberal Party McPherson Assistant Minister for Vocational Education and Skills
Kevin Andrews Liberal Party Menzies  
Adam Bandt Australian Greens Melbourne  
Julia Banks Liberal Party Chisholm  
Sharon Bird Australian Labor Party Cunningham  
Ms Julie Bishop Liberal Party Curtin Minister for Foreign Affairs
Deputy Leader of the Liberal Party
Chris Bowen Australian Labor Party McMahon Shadow Treasurer
Acting Shadow Minister for Small Business and Financial Services
Andrew Broad National Party Mallee  
Russell Broadbent Liberal Party McMillan  
Gai Brodtmann Australian Labor Party Canberra Shadow Assistant Minister for Cyber Security and Defence
Scott Buchholz Liberal Party Wright  
Mr Tony Burke Australian Labor Party Watson Manager of Opposition Business (House)
Shadow Minister for Environment and Water
Shadow Minister for Citizenship and Multicultural Australia
Shadow Minister for the Arts
Linda Burney Australian Labor Party Barton Shadow Minister for Human Services
Mark Butler Australian Labor Party Port Adelaide Shadow Minister for Climate Change and Energy
Terri Butler Australian Labor Party Griffith Shadow Assistant Minister for Preventing Family Violence
Shadow Assistant Minister for Universities
Shadow Assistant Minister for Equality
Anthony Byrne Australian Labor Party Holt  
Jim Chalmers Australian Labor Party Rankin Shadow Special Minister of State (House)
Shadow Minister for Sport (House)
Shadow Minister for Finance
Nick Champion Australian Labor Party Wakefield Shadow Assistant Minister for Manufacturing and Science
Darren Chester National Party Gippsland  
Lisa Chesters Australian Labor Party Bendigo Shadow Assistant Minister for Workplace Relations
Shadow Assistant Minister for Rural and Regional Australia
George Christensen National Party Dawson  
Steven Ciobo Liberal Party Moncrieff Minister for Trade, Tourism and Investment
Jason Clare Australian Labor Party Blaxland Shadow Minister for Resources and Northern Australia
Shadow Minister for Trade and Investment
Sharon Claydon Australian Labor Party Newcastle  
David Coleman Liberal Party Banks Assistant Minister for Finance
Julie Collins Australian Labor Party Franklin Shadow Minister for Ageing and Mental Health
Pat Conroy Australian Labor Party Shortland Shadow Assistant Minister for Infrastructure
Shadow Assistant Minister for Climate Change and Energy
Mark Coulton - Parkes Deputy Speaker, House of Representatives
Chris Crewther Liberal Party Dunkley  
Michael Danby Australian Labor Party Melbourne Ports  
Milton Dick Australian Labor Party Oxley  
Mark Dreyfus Australian Labor Party Isaacs Shadow Attorney General
Deputy Manager of Opposition Business (House)
Shadow Minister for National Security
Damian Drum National Party Murray Assistant Minister to the Deputy Prime Minister
Peter Dutton Liberal Party Dickson Minister for Immigration and Border Protection
Minister for Home Affairs
Justine Elliot Australian Labor Party Richmond  
Kate Ellis Australian Labor Party Adelaide  
Warren Entsch Liberal Party Leichhardt  
Trevor Evans Liberal Party Brisbane  
Jason Falinski Liberal Party Mackellar  
Joel Fitzgibbon Australian Labor Party Hunter Shadow Minister for Agriculture
Shadow Minister for Rural and Regional Australia
Paul Fletcher Liberal Party Bradfield Minister for Urban Infrastructure and Cities
Nicolle Flint Liberal Party Boothby  
Mike Freelander Australian Labor Party Macarthur  
Josh Frydenberg Liberal Party Kooyong Minister for the Environment and Energy
Andrew Gee National Party Calare  
Steve Georganas Australian Labor Party Hindmarsh  
Andrew Giles Australian Labor Party Scullin Shadow Assistant Minister for Schools
David Gillespie National Party Lyne Assistant Minister for Children and Families
Ian Goodenough Liberal Party Moore  
Luke Gosling Australian Labor Party Solomon  
Tim Hammond Australian Labor Party Perth Shadow Minister for Consumer Affairs
Shadow Minister Assisting for Resources
Ross Hart Australian Labor Party Bass  
Luke Hartsuyker National Party Cowper Assistant Minister for Trade
Andrew Hastie Liberal Party Canning  
Alex Hawke Liberal Party Mitchell Assistant Minister for Home Affairs
Chris Hayes Australian Labor Party Fowler  
Sarah Henderson Liberal Party Corangamite  
Julian Hill Australian Labor Party Bruce  
Kevin Hogan National Party Page  
Luke Howarth Liberal Party Petrie  
Greg Hunt Liberal Party Flinders Minister for Health
Emma Husar Australian Labor Party Lindsay  
Ed Husic Australian Labor Party Chifley Shadow Minister for the Digital Economy
Shadow Minister for Employment Services
Steve Irons Liberal Party Swan  
Stephen Jones Australian Labor Party Whitlam Shadow Minister for Regional Services
Shadow Minister for Regional Communications
Barnaby Joyce National Party New England Leader of the Nationals
Deputy Prime Minister and Minister for Infrastructure and Transport
Bob Katter Katter's Australian Party Kennedy  
Ged Kearney Australian Labor Party Batman  
Justine Keay Australian Labor Party Braddon  
Michael Keenan Liberal Party Stirling Minister Assisting the Prime Minister for Digital Transformation
Minister for Human Services
Craig Kelly Liberal Party Hughes  
Mike Kelly Australian Labor Party Eden-Monaro Shadow Assistant Minister for Defence Industry and Support
Matt Keogh Australian Labor Party Burt  
Peter Khalil Australian Labor Party Wills  
Ms Catherine King Australian Labor Party Ballarat Shadow Minister for Health and Medicare
Madeleine King Australian Labor Party Brand  
Susan Lamb Australian Labor Party Longman  
Andrew Laming Liberal Party Bowman  
Michelle Landry National Party Capricornia  
Craig Laundy Liberal Party Reid Minister for Small and Family Business, the Workplace and Deregulation
Julian Leeser Liberal Party Berowra  
Andrew Leigh Australian Labor Party Fenner Shadow Assistant Treasurer
Shadow Minister for Competition and Productivity
Shadow Minister for Charities and Not-for-Profits
Shadow Minister for Innovation
Shadow Minister for Trade in Services
Sussan Ley Liberal Party Farrer  
David Littleproud National Party Maranoa Minister for Agriculture and Water Resources
Jenny Macklin Australian Labor Party Jagajaga Shadow Minister for Disability and Carers (House)
Shadow Minister for Families and Social Services
Shadow Minister for Housing and Homelessness
Nola Marino Liberal Party Forrest  
Richard Marles Australian Labor Party Corio Shadow Minister for Defence
Emma McBride Australian Labor Party Dobell  
Michael McCormack National Party Riverina Minister for Veterans' Affairs
Minister for Defence Personnel
Deputy Leader of the House
Minister Assisting the Prime Minister for the Centenary of ANZAC
Cathy McGowan Independent Indi  
John McVeigh Liberal Party Groom Minister for Regional Development, Territories and Local Government
Brian Mitchell Australian Labor Party Lyons  
Rob Mitchell Australian Labor Party McEwen  
Scott Morrison Liberal Party Cook Treasurer
Ben Morton Liberal Party Tangney  
Shayne Neumann Australian Labor Party Blair Shadow Minister for Immigration and Border Protection
Llew O'Brien National Party Wide Bay  
Ted O'Brien Liberal Party Fairfax  
Brendan O'Connor Australian Labor Party Gorton Shadow Minister for Employment and Workplace Relations
Ken O'Dowd National Party Flynn  
Kelly O'Dwyer Liberal Party Higgins Minister for Revenue and Financial Services
Minister for Women
Minister Assisting the Prime Minister for the Public Service
Clare O'Neil Australian Labor Party Hotham Shadow Minister for Justice
Cathy O'Toole Australian Labor Party Herbert  
Julie Owens Australian Labor Party Parramatta Shadow Assistant Minister for Citizenship and Multicultural Australia
Shadow Assistant Minister for Small Business
Tony Pasin Liberal Party Barker  
Graham Perrett Australian Labor Party Moreton  
Keith Pitt National Party Hinkler  
Tanya Plibersek Australian Labor Party Sydney Deputy Leader of the Opposition
Shadow Minister for Education and Training
Shadow Minister for Women
Shadow Minister for Skills
Shadow Minister for Foreign Affairs (House)
Shadow Minister for International Development and the Pacific (House)
Christian Porter Liberal Party Pearce Attorney-General
Jane Prentice Liberal Party Ryan Assistant Minister for Social Services and Disability Services
Melissa Price Liberal Party Durack Assistant Minister for the Environment
Christopher Pyne Liberal Party Sturt Leader of the House
Minister for Defence Industry
Rowan Ramsey Liberal Party Grey  
Amanda Rishworth Australian Labor Party Kingston Shadow Minister for Veterans' Affairs
Shadow Minister for Defence Personnel
Shadow Minister for Early Childhood Education and Development
Stuart Robert Liberal Party Fadden  
Michelle Rowland Australian Labor Party Greenway Shadow Minister for Communications
Joanne Ryan Australian Labor Party Lalor  
Rebekha Sharkie Nick Xenophon Team Mayo  
Bill Shorten Australian Labor Party Maribyrnong Leader of the Opposition
Shadow Minister for Indigenous Affairs and Aboriginal and Torres Strait Islanders (House)
Tony Smith - Casey Speaker, House of Representatives
Warren Snowdon Australian Labor Party Lingiari Shadow Assistant Minister for External Territories
Shadow Assistant Minister for the Centenary of ANZAC
Shadow Assistant Minister for Indigenous Health
Shadow Assistant Minister for Northern Australia
Anne Stanley Australian Labor Party Werriwa  
Ann Sudmalis Liberal Party Gilmore  
Michael Sukkar Liberal Party Deakin Assistant Minister to the Treasurer
Wayne Swan Australian Labor Party Lilley  
Meryl Swanson Australian Labor Party Paterson  
Angus Taylor Liberal Party Hume Minister for Law Enforcement and Cybersecurity
Dan Tehan Liberal Party Wannon Minister for Social Services
Susan Templeman Australian Labor Party Macquarie  
Matt Thistlethwaite Australian Labor Party Kingsford Smith Shadow Assistant Minister for Treasury
Shadow Assistant Minister for an Australian Head of State
Alan Tudge Liberal Party Aston Minister for Citizenship and Multicultural Affairs
Malcolm Turnbull Liberal Party Wentworth Prime Minister
Maria Vamvakinou Australian Labor Party Calwell  
Bert Van Manen Liberal Party Forde  
Ross Vasta Liberal Party Bonner  
Andrew Wallace Liberal Party Fisher  
Tim Watts Australian Labor Party Gellibrand  
Lucy Wicks Liberal Party Robertson  
Andrew Wilkie Independent Denison  
Josh Wilson Australian Labor Party Fremantle  
Rick Wilson Liberal Party O'Connor  
Tim Wilson Liberal Party Goldstein  
Jason Wood Liberal Party La Trobe  
Ken Wyatt Liberal Party Hasluck Minister for Aged Care
Minister for Indigenous Health
Tony Zappia Australian Labor Party Makin Shadow Assistant Minister for Medicare
Trent Zimmerman Liberal Party North Sydney