All Members of the House of Representatives


Find out who your Representative is. All you need is a postcode.

Photo First & Last name Party Constituency Positions
Tony Abbott Liberal Party Warringah  
Anthony Albanese Australian Labor Party Grayndler Shadow Minister for Infrastructure and Transport
Shadow Minister for Tourism
John Alexander Liberal Party Bennelong  
Anne Aly Australian Labor Party Cowan  
Karen Andrews Liberal Party McPherson  
Kevin Andrews Liberal Party Menzies  
Adam Bandt Australian Greens Melbourne  
Julia Banks Liberal Party Chisholm  
Sharon Bird Australian Labor Party Cunningham Shadow Minister for Vocational Education
Ms Julie Bishop Liberal Party Curtin Minister for Foreign Affairs
Deputy Leader of the Liberal Party
Chris Bowen Australian Labor Party McMahon Shadow Treasurer
Andrew Broad National Party Mallee  
Russell Broadbent Liberal Party McMillan  
Gai Brodtmann Australian Labor Party Canberra Shadow Parliamentary Secretary for Defence
Scott Buchholz Liberal Party Wright  
Mr Tony Burke Australian Labor Party Watson Shadow Minister for Finance
Manager of Opposition Business (House)
Linda Burney Australian Labor Party Barton  
Mark Butler Australian Labor Party Port Adelaide Shadow Minister for Environment, Climate Change and Water
Terri Butler Australian Labor Party Griffith  
Anthony Byrne Australian Labor Party Holt  
Jim Chalmers Australian Labor Party Rankin Shadow Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition
Shadow Parliamentary Secretary for Trade and Investment
Nick Champion Australian Labor Party Wakefield  
Darren Chester National Party Gippsland Assistant Minister for Defence
Lisa Chesters Australian Labor Party Bendigo  
George Christensen Liberal Party Dawson  
Steven Ciobo Liberal Party Moncrieff Minister for International Development and the Pacific
Jason Clare Australian Labor Party Blaxland Shadow Minister for Communications
Sharon Claydon Australian Labor Party Newcastle  
David Coleman Liberal Party Banks  
Julie Collins Australian Labor Party Franklin Shadow Minister for Regional Development and Local Government
Shadow Minister for Employment Services
Pat Conroy Australian Labor Party Shortland  
Mark Coulton - Parkes Deputy Speaker, House of Representatives
Chris Crewther Liberal Party Dunkley  
Michael Danby Australian Labor Party Melbourne Ports Shadow Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition
Shadow Parliamentary Secretary for the Arts
Milton Dick Australian Labor Party Oxley  
Mark Dreyfus Australian Labor Party Isaacs Shadow Attorney General
Shadow Minister for the Arts
Deputy Manager of Opposition Business (House)
Damian Drum National Party Murray  
Peter Dutton Liberal Party Dickson Minister for Immigration and Border Protection
Justine Elliot Australian Labor Party Richmond  
Kate Ellis Australian Labor Party Adelaide Shadow Minister for Education
Shadow Minister for Early Childhood
Warren Entsch Liberal Party Leichhardt  
Trevor Evans Liberal Party Brisbane  
Jason Falinski Liberal Party Mackellar  
David Feeney Australian Labor Party Batman Shadow Minister for Justice
Shadow Assistant Minister for Defence
Joel Fitzgibbon Australian Labor Party Hunter Shadow Minister for Agriculture
Paul Fletcher Liberal Party Bradfield Minister for Territories, Local Government and Major Projects
Nicolle Flint Liberal Party Boothby  
Mike Freelander Australian Labor Party Macarthur  
Josh Frydenberg Liberal Party Kooyong Minister for Resources, Energy and Northern Australia
Andrew Gee National Party Calare  
Steve Georganas Australian Labor Party Hindmarsh  
Andrew Giles Australian Labor Party Scullin  
David Gillespie National Party Lyne  
Ian Goodenough Liberal Party Moore  
Luke Gosling Australian Labor Party Solomon  
Tim Hammond Australian Labor Party Perth  
Ross Hart Australian Labor Party Bass  
Luke Hartsuyker National Party Cowper Deputy Leader of the House
Minister for Vocational Education and Skills
Andrew Hastie Liberal Party Canning  
Alex Hawke Liberal Party Mitchell Assistant Minister to the Treasurer
Chris Hayes Australian Labor Party Fowler  
Sarah Henderson Liberal Party Corangamite  
Julian Hill Australian Labor Party Bruce  
Kevin Hogan National Party Page  
Luke Howarth Liberal Party Petrie  
Greg Hunt Liberal Party Flinders Minister for the Environment
Emma Husar Australian Labor Party Lindsay  
Ed Husic Australian Labor Party Chifley Shadow Parliamentary Secretary to the Shadow Treasurer
Steve Irons Liberal Party Swan  
Stephen Jones Australian Labor Party Whitlam Shadow Parliamentary Secretary for Regional Development and Infrastructure
Barnaby Joyce National Party New England Deputy Leader of the Nationals
Minister for Agriculture and Water Resources
Bob Katter Independent Kennedy  
Justine Keay Australian Labor Party Braddon  
Michael Keenan Liberal Party Stirling Minister for Justice
Minister Assisting the Prime Minister for Counter-Terrorism
Craig Kelly Liberal Party Hughes  
Mike Kelly Australian Labor Party Eden-Monaro  
Matt Keogh Australian Labor Party Burt  
Peter Khalil Australian Labor Party Wills  
Ms Catherine King Australian Labor Party Ballarat Shadow Minister for Health
Madeleine King Australian Labor Party Brand  
Susan Lamb Australian Labor Party Longman  
Andrew Laming Liberal Party Bowman  
Michelle Landry Liberal Party Capricornia  
Craig Laundy Liberal Party Reid  
Julian Leeser Liberal Party Berowra  
Andrew Leigh Australian Labor Party Fenner Shadow Assistant Treasurer
Shadow Minister for Competition
Sussan Ley Liberal Party Farrer Minister for Health
Minister for Sport
Minister for Aged Care
David Littleproud National Party Maranoa  
Jenny Macklin Australian Labor Party Jagajaga Shadow Minister for Families and Payments
Shadow Minister for Disability Reform
Nola Marino Liberal Party Forrest  
Richard Marles Australian Labor Party Corio Shadow Minister for Immigration and Border Protection
Emma McBride Australian Labor Party Dobell  
Michael McCormack National Party Riverina Assistant Minister to the Deputy Prime Minister
Cathy McGowan Independent Indi  
John McVeigh Liberal Party Groom  
Brian Mitchell Australian Labor Party Lyons  
Rob Mitchell Australian Labor Party McEwen  
Scott Morrison Liberal Party Cook Treasurer
Ben Morton Liberal Party Tangney  
Shayne Neumann Australian Labor Party Blair Shadow Minister for Indigenous Affairs
Shadow Minister for Ageing
Llew O'Brien National Party Wide Bay  
Ted O'Brien Liberal National Party Fairfax  
Brendan O'Connor Australian Labor Party Gorton Shadow Minister for Employment and Workplace Relations
Ken O'Dowd Liberal Party Flynn  
Kelly O'Dwyer Liberal Party Higgins Minister for Small Business
Assistant Treasurer
Clare O'Neil Australian Labor Party Hotham  
Cathy O'Toole Australian Labor Party Herbert  
Julie Owens Australian Labor Party Parramatta Shadow Parliamentary Secretary for Small Business
Shadow Parliamentary Secretary for Education
Tony Pasin Liberal Party Barker  
Graham Perrett Australian Labor Party Moreton  
Keith Pitt Liberal Party Hinkler  
Tanya Plibersek Australian Labor Party Sydney Deputy Leader of the Opposition
Shadow Minister for Foreign Affairs and International Development
Christian Porter Liberal Party Pearce Minister for Social Services
Jane Prentice Liberal Party Ryan  
Melissa Price Liberal Party Durack  
Christopher Pyne Liberal Party Sturt Leader of the House
Minister for Industry, Innovation and Science
Rowan Ramsey Liberal Party Grey  
Amanda Rishworth Australian Labor Party Kingston Shadow Parliamentary Secretary for Health
Stuart Robert Liberal Party Fadden Minister for Veterans’ Affairs
Minister Assisting the Prime Minister for the Centenary of ANZAC
Minister for Human Services
Michelle Rowland Australian Labor Party Greenway Shadow Assistant Minister for Communications
Shadow Minister for Citizenship and Multiculturalism
Joanne Ryan Australian Labor Party Lalor  
Rebekha Sharkie Nick Xenophon Team Mayo  
Bill Shorten Australian Labor Party Maribyrnong Leader of the Opposition
Tony Smith - Casey Speaker, House of Representatives
Warren Snowdon Australian Labor Party Lingiari Shadow Parliamentary Secretary for External Territories
Shadow Parliamentary Secretary for Northern Australia
Shadow Parliamentary Secretary for Indigenous Affairs
Anne Stanley Australian Labor Party Werriwa  
Ann Sudmalis Liberal Party Gilmore  
Michael Sukkar Liberal Party Deakin  
Wayne Swan Australian Labor Party Lilley  
Meryl Swanson Australian Labor Party Paterson  
Angus Taylor Liberal Party Hume  
Dan Tehan Liberal Party Wannon  
Susan Templeman Australian Labor Party Macquarie  
Matt Thistlethwaite Australian Labor Party Kingsford Smith Shadow Parliamentary Secretary for Foreign Affairs
Shadow Parliamentary Secretary for Immigration
Alan Tudge Liberal Party Aston Assistant Minister to the Prime Minister
Assistant Minister for Social Services
Malcolm Turnbull Liberal Party Wentworth Prime Minister
Maria Vamvakinou Australian Labor Party Calwell  
Bert Van Manen Liberal Party Forde  
Ross Vasta Liberal Party Bonner  
Andrew Wallace Liberal Party Fisher  
Tim Watts Australian Labor Party Gellibrand  
Lucy Wicks Liberal Party Robertson  
Andrew Wilkie Independent Denison  
Josh Wilson Australian Labor Party Fremantle  
Rick Wilson Liberal Party O'Connor  
Tim Wilson Liberal Party Goldstein  
Jason Wood Liberal Party La Trobe  
Ken Wyatt Liberal Party Hasluck Assistant Minister for Health
Tony Zappia Australian Labor Party Makin Shadow Parliamentary Secretary for Manufacturing
Trent Zimmerman Liberal Party North Sydney